ghoul
03 خرداد 1402 - 22:42

تقویت دیپلماسی هدف اصلی پذیرش دانشجویان خارجی است/ضرورت ایجاد مراکز فنی و حرفه ای مشترک با اقلیم

معاون امور اقتصادی استاندار کردستان با بیان اینکه تقویت دیپلماسی هدف اصلی پذیرش دانشجویان خارجی است، گفت: افراد بورسیه شده که دارای توانمندی علمی هستند اگر وارد دانشگاه های استان شوند به ارتقای ارتباطات و دیپلماسی بین دو کشور ایران و عراق کمک می کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، حامد قادرزاده در جلسه ستاد اربعین حسینی با محوریت کمیته هماهنگی روابط خارجی در استانداری کردستان، اظهار کرد: تفاهم‌نامه‌های زیادی در سنوات گذشته با اقلیم کردستان عراق منعقد شده اما متاسفانه عملیاتی نشده است.

وی عنوان کرد: ایجاد مراکز آموزشی مشترک در حوزه فنی و حرفه‌ای می‌تواند نقش مهمی در توسعه ارتباطات بین دو کشور داشته باشد.

قادرزاده افزود: تعداد دانشجویان ورودی از اقلیم کردستان به  دانشگاه‌های کردستان قابل توجه است اما تعداد بورسیه‌ها کم است.

وی افزود: انتظار داریم، افراد بورسیه شده که دارای توانمندی علمی هستند وارد دانشگاه‌های استان شوند تا به ارتقای ارتباطات و دیپلماسی بین دو کشور کمک شود.

فردین وکیلی مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کردستان هم در این نشست اظهار کرد: ایجاد مراکز مشترک فنی و حرفه‌ای بین کردستان و اقلیم کردستان  قابل اجرا و ضروری است.

وی افزود: موارد باید به صورت مدون و مکتوب به نمایندگی وزارت خارجه اعلام شود.

وکیلی در ادامه بر ضرورت توسعه تعاملات بین دو کشور با بهره‌گیری از توان و ظرفیت استان در بخش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای تاکید کرد و  و گفت: همکاری در طراحی ساختار آموزش‌های مهارتی غیررسمی متناسب با شرایط بومی اقلیم کردستان عراق براساس الگوی آموزش مهارتی جمهوری اسلامی ایران در وزارت کار و امور اجتماعی اقلیم، بومی‌سازی استانداردهای آموزشی در چهار خوشه صنایع، خدمات، کشاورزی و فرهنگ و هنر به ازای هر خوشه 15 استاندارد با توجه به ظرفیت.ها و نیاز منطقه و برگزاری دوره‌های آموزشی در مراکز آموزش فنی حرفه‌ای و غیره در این خصوص باید مورد توجه قرار گیرد.

 مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کردستان از تدوین برنامه‌های عملیاتی و قابل اجرا بین اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کردستان و اقلیم کردستان عراق در قالب عقد تفاهم‌نامه همکاری بین دو منطقه خبر داد و افزود: متأسفانه در سنوات گذشته به واسطه مشکلات سیاسی و اجتماعی پیش آمده در اقلیم کردستان سطح همکاری.های صورت گرفته در حوزه آموزش‌های مهارتی تضعیف شده است.

وی عنوان کرد: با رویکرد جدید در  دولت سیزدهم اقلیم کردستان عراق می‌تواند از تجارب و توانمندی‌های بالقوه جمهوری اسلامی ایران منتفع شود.

وکیلی تدوین برنامه عملیاتی جامع و مشترک میان جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق توسط اداره کل آموزش فنی و حرفهای استان کردستان را از جمله نقاط مشترک در همکاری‌های دو جانبه دانست و اظهار کرد: رویکرد جمهوری اسلامی ایران در بسته پیشنهادی خود در حوزه آموزش‌های مهارتی تربیت نیروی متخصص و ماهر در بخش‌های مختلف مورد نیاز اقلیم است.

وی عنوان کرد: تربیت مربیان اقلیم کردستان عراق با هدف بی‌نیازی آن منطقه از کشورهای غربی و دستیابی به خوداتکایی در تربیت نیروی ماهر در چهارچوب تفاهم نامه همکاری مشترک میان دو کشور است از دیگر تاثیرات مثبت تقویت این ارتباطات است.

انتهای پیام/2330/71

منبع: فارس
شناسه خبر: 1236594